رنگ نور رویت اجسام در گریم و زیبایی

رنگ نور رویت اجسام در گریم و زیبایی

بخش رنگ , نور , رویت اجسام
بخش اول:
برای یادگیری گریم باید نکات ریزی را بلد باشیم .
زیرا یک گریمور باید رنگها را به خوبی بشناسد تا بتواند براساس هر  چهره رنگ مناسب را انتخاب کند تا در برطرف کردن عیوب یک چهره و یا جلوه دادن زیبایی های یک چهره مهارت کافی داشته باشد و بتواند رنگ مناسب هر چهره را بیابد .
می دانیم منبع نور در جهان همانا نور خورشید است و از طرفی دیگر می دانیم که ما تنها در روشنایی قادر به دیدن اشیا می باشیم .هنگامی که نور خورشید به شیئی تابیده می شود , براساس جنس فیزیکی آن شیئی , بخشی از طیف خورشید جذب شیئی شده و قسمتهای دیگری از آن  منعکس می گردد.
چنانچه پرتویی از نور خورشید که ما اصطلاحا به آن نور سفید می گوییم را به یک منشور شفاف بتابانیم . مسیر پرتو در عبور از منشور تغییر جهت داده ,تجزیه شده و از منشور خارج می گردد .حال چنانچه این پرتوی تجزیه شده را بر صفحه ای بتابانیم به ترتیب رنگهای سرخ , نارنجی , زرد , سبز , آبی , نیلی , بنفش  را می توانیم برروی آن صفحه تمیز دهیم.
رنگهای اصلی “پریمر”
رنگهای اصلی عبارتند از سرخ , زرد , آبی
علت این نامگذاری این است که رنگهای فوق را نمی توان بوسیله ” رنگهای جسمی ” ( رنگهای جسمی به رنگهایی اطلاق می شود که عبارتند از : گچ , دوده های مختلف , خاک چینی و …)بدست آورد به عبارت دیگر در طبیعت رنگهایی وجود ندارند که بتوان از ترکیب آنها سرخ , زرد و یا آبی را بدست آورد و این ۳ رنگ مولود و موجود می باشند .
رنگهای ثانویه ” رکندر”
رنگهای ثانویه رنگهایی هستند که در اثر ترکیب “متناسب ” ۲ رنگ اصلی با یکدیگر بدست می آیند و عبارتند از سبز,نارنجی و بنفش.
رنگهای سه گانه ” ترتیر”
رنگهای سه گانه , رنگهایی هستند که در اثر ترکیب ۳ رنگ اصلی بدست می آیند . از قبیل قهواه ای مایل به زرد , قهو های مایل به قرمز , و یا قهو های مایل به زیتونی و … دست یابیم.
رنگهای خنثی یا بیرنگها
نور – تاریکی و یا روشنایی و تیرگی در زندگی بشر و طبیعت معنای وسیعی دارد از این رو نقاش و طراح برای بیان حالات فوق از سفید و سیاه و خاکستری استفاده می کند.
” مخمل سیاه” را تیره ترین و “باریت سولفات ” را روشنترین سفید می نامند و سفید و سیاه و خاکستری حاصل از اختلاط آن و آبی رنگها و یا رنگهای خنثی می نامند.
اقسام گام رنگی :
گام رنگی براساس مقدار رنگ سرخ و یا رنگ آبی در هر یک از رنگهای ترکیب شده به ۲گام رنگی “گرم”و “سرد” تقسیم می شود.
رنگهایی که در گام رنگی گرم قرار دارند عبارتند از سرخ , نارنجی , و زرد مایل به نارنجی که این رنگها از لحاظ عاطفی گرمازا هستند و اما رنگهایی که در گام رنگی سرد قرار دارند عبارتند از :زرد مایل به سبز , سبز , آبی و نیلی همانطور که حتما متوجه شده اید به رنگ بنفش در هیچکدام از گامهای سرد و گرم اشاره نشده .
علت آن است که بنفش از ترکیب سرخ به علاوه آبی حادث می شود . و بر این اساس که قرمز و یا آبی بیشتر باشد می تواند جزو گام گرم و یا سرد قرار بگیرد .
دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که رنگهای با طول موج زیاد مانند سرخ , نارنجی , زرد پس از مدتی کوتاهی که از راه چشم روی سلسله اعصاب اثر می کنند موجب افزایش فشار خون و سرعت در طپش قلب می شوند .
ورنگهایی با طول موج کوتاهتر مانند سبز, آبی ,نیلی از فعالیت سلسله اعصاب می کاهد و نوعی آرامش , سستی و یا حتی افسردگی حادث می نمایند .
رنگهای مکمل :
دورنگ مکمل , دورنگی هستند که تمام رنگهای طیف را در خود داشته باشند و مثلا رنگهای قرمز و سبز , دو رنگ مکمل یکدیگرند . زیرا رنگ سبز , ترکیبی از زرد و آبی است و قبلا گفتیم که زرد و آبی و قرمز و سبز , دو رنگ مکمل یکدیگرند.
در جلسه ی آینده
تنالیتی , هارمونی , کنتراست ها را با هم مطالعه می کنیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *